Sosyal Medya Pazarlaması

Dünyadaki en büyük firmaların CEO ve başkanlarının %84’ü, sosyal medyayı aktif olarak kullandıklarını ve satınalma kararlarında sosyal medyanın doğrudan etkili olduğunu belirtiyorlar.

Sosyal medya pazarlaması, markalara pazarlama iletişimi konusunda çok büyük katkılar sağlayarak ürün ve hizmet tanıtımları, reklamlar, fırsat ve promosyonlar, satış sonrası tüketici iletişimi, çevrimiçi itibar yönetimi, müşteri hizmetleri ve müşteri sadakati gibi bir çok konuda çözüm üretmelerine olanak sağlamaktadır.

Sosyal ağların yarattığı yeni mecra ve dinamik ortamlar, markalara müşterilerini daha iyi tanıma ve onlarla yakınlaşma fırsatı vermektedir. İnsanlar, markaya yakınlaşırsa ve kurulan bu çift yönlü etkileşim sürdürülebilirse, markalar ürün ve hizmetlerini tanıtmakla kalmaz, kendi markalarını diğer kullanıcıların olumsuz yorumlarına karşı savunacak gönüllü bir avukat kitlesi de kazanmış olurlar. Sosyal medya üzerinde, markanın gönüllü temsilciliğini yapan güçlü bir kitle oluşturulması, sosyal medya kullanıcılarının algılarını hep olumlu yönde etkilemektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse; sosyal medya pazarlaması marka açısından marka bilincini, müşteri sadakatini, web sitesi trafiğini arttırmak ve işletme için potansiyel müşteriler yaratmak için kullanılabilecek uygun maliyetler ile çalışan ve kullanıcıya önemsendiğini hissettirerek kişisel bir marka deneyimi yaşamasına destek olan doğru bir dijital pazarlama yöntemidir.

Algı yönetimi açısından bakıldığında, günümüzde ölçeği ve bütçesi fark etmeksizin, sayısız işletme ve marka, sosyal medya mecralarında bireylerin ilgisini uyandırmanın yollarını aramakta ve sosyal medyada var olmamanın “yok” olmak ya da “hiç var olmamış” olmak ile eşdeğer tutulduğunu bilmektedir.

Daha fazla marka bilinirliği

Birden fazla sosyal medya hesabınızın olması, markanızın içeriğini ve iletişim tonunu kullanıcılara aktarabilmeniz için olağanüstü bir fırsattır. Kullanıcılar bir marka ile çoğu zaman önce sosyal medya üzerinde karşılaşırlar.

Daha fazla marka sadakati

Sosyal medyada yer alan müşterileri ile firma arasında, daha fazla marka sadakati olduğu bir gerçektir.  Sosyal medya pazarlaması ile markanın kullanıcı ile çok daha kişisel bir ilişki kurmuş olması önemli rol oynar.

Daha fazla trafik ve dönüşüm

Sosyal medya varlığı, markanızın her zaman ulaştığı kitleden farklı bir kitleye erişmesini, daha önce sitenizi ziyaret etmemiş bir kitlenin de sizden haberdar olmasını sağlayacak önemli bir yeni mecradır. Sosyal medya platformlarında yapılan tüm paylaşımlar, kullanıcıların sitenize daha çok ziyarette bulunmasını ve dolayısı ile sizden satın alma yapmalarını (dönüşümü) destekler.

Daha az maliyet

Sosyal medya pazarlaması kapsamında yer alan sosyal medya reklamları, platformlarda yapılan tüm paylaşımlar ile beraber ele alındığında, siteye daha düşük bütçeler ile trafik sağlanmasını ve dijital pazarlama bütçesinin daha verimli kullanılmasını sağlar.